Головна » Діяльність » Досягнення інституту » Основні досягнення Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України за 2024 рік
Основні досягнення Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України за 2024 рік
- Розроблено математичні моделі керування просторовими протяжними об’єктами та системами з фіксованими та змінними у часі лінійними розмірами в полі масових та поверхневих сил, що враховують їх хвильову природу (акад. НАНУ С.О. Довгий, Ю.І. Калюх, Д.І. Черній, О.Г. Лебідь). 1. Математичне моделювання та оптимізація.
- Розроблено аналітичний та прогнозний інструментарій, основу якого складають нові моделі та методи математичного моделювання, штучний інтелект та сучасні інформаційні технології, призначений для використання в системи підтримки прийняття рішень в управлінні кібербезпекою критичної інфраструктури, зокрема рекомендаційній системі реагування на кіберзагрози, особливістю якої є пропонування варіантів рішень у ситуаціях критичних загроз (або потенційного виникнення загроз), виконувати аналіз наслідків пропонованих варіантів рішень. (чл.-кор. НАНУ О.М. Трофимчук, О.М. Терентьєв, Т.І Просянкіна-Жарова). 2. ТЕОРІЯ ТА МЕТОДИ СИСТЕМНОГО АНАЛІЗУ.
- Розроблено моделі, методи та адаптивні нелінійні алгоритми видалення нестаціонарних шумів у електроністагмографічних сигналах (чл.-кор. НАНУ О.М. Трофимчук, Н.О. Тулякова). 3. ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ТА СИСТЕМИ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ.
- Розроблено нову технологію інтелектуального аналізу даних моніторингу, яка ґрунтується на принципах ситуаційного моделювання, в межах якої повний опис еволюції динамічної системи, що відображається рядами динаміки контрольних параметрів, замінюється скінченою множиною деяких узагальнених модельних ситуацій, які відтворюють можливі стани системи в різні періоди часу (чл.-кор. НАНУ О.М. Трофимчук, Д.В. Стефанишин). 3. Інформаційні технології та системи штучного інтелекту.
- В Інституті телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України розроблено комплекс програмних і технічних засобів для експрес- моніторингу небезпечних змін екологічного стану природно-техногенної геосистеми “Каховська ГЕС- Запорізька АЕС” та отримано результати, щодо оцінки небезпечних змін гідрологічного режиму ложа Каховського водосховища та активізації вздовж берегових зсувно-просадкових процесів на основі даних фізико-математичного моделювання, використання супутникових спостережень та застосуванням безпілотних літальних апаратів (акад. НАНУ С.О. Довгий, чл.-кор. НАНУ О.М. Трофимчук, В.М. Триснюк, Є.О. Яковлєв). 5. Інформаційно-телекомунікаційні технології.
- Розроблено мережеву модель логістичної інфраструктури Півдня України після руйнування Каховської ГЕС, що включає систему логістичного управління прибережними територіями Чорного моря, використанням судноплавних внутрішніх водних шляхів з можливістю подальшого доєднання до коридору Рейн-Дунай з одночасним застосуванням можливостей автомобільного та залізничного транспорту територій та мережі регіональних розподільчих логістичних центрів, що забезпечить вирішення нагальних питань національної безпеки країни в умовах війни та повоєнного відновлення (чл.-кор. НАНУ О.М. Трофимчук, Л.А. Горошкова, В.М. Триснюк). 5. Інформаційно-телекомунікаційні технології.
- Розроблено псевдоквадратичні публічні ключі криптографії від багатьох змінних, що визначаються поліноміальними відображеннями n-вимірного афінного простору над скінченим арифметичним кільцем лишків за модулем m або скінченим полем. Таке відображення має необмежених степінь та густину розміру O(n), що дозволяє шифрування в часі O(n3). Приватний ключ дозволяє його власнику обчислювати прообраз відображення у часі O(n2). Цей постквантово стійкий алгоритм доповнено протоколом некомутативної криптографії, що дозволяє переводити публічний ключ у криптосистему типу Ель-Гамаля (В.О.Устименко). 7. Кібербезпека та інформаційна безпека.