02 січня 2014 року в Інституті літератури імені Т. Шевченка НАН України представили унікальний за своєю функцією та контентом інтернет-портал, присвячений Тарасу Шевченку «Погляд крізь час». (http://ridna.ua/2014/01/navesni-zapustyat-unikalnyj-shevchenkivskyj-portal/ ).
Слід зазначити, що ініціаторами створення цього веб-ресурсу виступили Національний центр «Мала академія наук» та Інститут телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України. В цілому над проектом працюють представники шести організацій з різних галузей, крім вище зазначених – Національний музей Тараса Шевченка, Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України.
До роботи в проекті залучено більше 1000 учасників: шевченкознавців, науковців, юристів, музейних та архівних працівників, програмістів, дизайнерів, інженерів, контент-менеджерів.
В чому ж унікальність цього проекту? Науковці поставили перед собою досить складне завдання – створити сервіс, який відображав би найбільш повну інформацію щодо географії творчості Т.Г. Шевченка та надав можливість для дослідження різних аспектів життя і творчості видатного українського Кобзаря.
На сьогодні, матеріали для наповнення порталу збираються з багатьох джерел. Зокрема, фотографії та інформацію щодо більше 100 пам’ятників Т.Г. Шевченку, вулиць та закладів, названих на честь Т.Г. Шевченка за кордоном, різноманітних заходів, організованих з нагоди відзначення 200-річчя з дня народження Т.Шевченка, які організовувалися в більше, ніж 25 країнах було отримано за сприяння МЗС.
За сприяння Ради міністрів АРК, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій зібрана та систематизована інформація про більш ніж 1500 населених пунктів, про 180 закладів та установ, які носять ім’я або мають відношення до особистості Т.Г. Шевченка, архівних та музейних фондів, про 900 пам’ятників, встановлених видатному Кобзареві на території України.
Завдяки Держкомтелерадіо отримано близько 200 відеозаписів, які включають художні та документальні фільми, телепередачі; близько 180 аудіозаписів пісень на вірші Т.Г. Шевченка та радіопередач.
Оцифровано та опрацьовано більше 20 000 сторінок рукописної спадщини Т.Г.Шевченка.
Особливістю порталу є можливість дослідження творчості видатного Кобзаря з допомогою таких інтерактивних засобів, як Таймлайн, інтерактивна карта, особистий кабінет.
По суті, портал супроводжується інструментарієм, який можна трактувати як елементи штучного інтелекту. Тобто, спеціально розроблене програмне забезпечення може встановлювати логічні зв’язки в неструктурованому полі різноформатної інформації, що надасть досліднику можливість отримувати нові результати, базуючись на нових знаннях.
Стартова сторінка порталу буде україномовною. Утім, у майбутньому, розуміючи важливість вивчення постаті Т.Г. Шевченка за кордоном, розробники обіцяють вести сайт відразу на 12 мовах, зокрема англійській, французькій, італійській, німецькій, російській, польській, іспанській та інших.
Наповнення порталу триває й досі. Однак творці цього унікального ресурсу роблять все можливе щоб користувачі глобальної інформаційної мережі якнайшвидше змогли отримати доступ до нього.