14 – 15 листопада 2023 року на базі Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України пройшла ХХІІ Міжнародна науково-практична конференція «Інформаційно-комунікаційні технології та сталий розвиток».

Мета конференції: обмін досвідом і координація науково-практичних заходів з розробки і впровадження сучасних інформаційних технологій підтримки рішень по забезпеченню екологічної безпеки регіонів та ефективному використанню їх відновлюваних природних ресурсів.

На конференції, яка частково проходила у форматі онлайн, було представлено 37 наукових доповідей. Кращі доповіді будуть рекомендовані до друку в провідних наукових виданнях, – повідомив під час вітального слова почесний директор Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАНУ, академік НАН України С.О. Довгий.

Разом з науковцями Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України учасниками конференції стали вчені цілої низки українських та міжнародних наукових установ та університетів. А саме: Наукового центру аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук, Державної установи “Науковий гідрофізичний центр НАНУ”, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного аерокосмічного університету ім. М.Є. Жуковського “ХАІ”, Київського національного університету будівництва і архітектури, Національного університету “Києво- Могилянська академія”, Вінницького національного технічного університету, Національного космічного агентства України, Національного центру “Мала академія наук України”, Міжнародного союзу електрозв’язку, University of London (Royal Holloway, England), Kielce University of Technology (Politechnika Świętokrzyska, Poland), Opole University of Technology (Poland), Universita di Roma-2 “Tor Vergata” (Italy).

Зокрема, з доповіддю на тему: «Космічне та геоінформаційне забезпечення прийняття рішень у сфері національної безпеки України» виступили науковці Поліського Національного Університету. Доповідь викликала жваву дискусію серед присутніх вчених.

А наприкінці першого дня конференції директор Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України Олександр Трофимчук та ректор Поліського національного університету Олег Скидан підписали Угоду про спільну науково-технічну діяльність.

Також, після доповіді доктора фізико-математичних наук, професора Василя Устименка на тему «On the families of  new graph based stream ciphers with the multivariate encryption maps of  prescribed degree», директор ІТГІП НАНУ повідомив його про нагородження Відзнакою НАН України «За підготовку наукової зміни» як видатного вченого у галузі кібербезпеки, який виховав плеяду науковців у цій галузі та з нагоди 70-річного ювілею.

Провідний науковий співробітник відділу досліджень навколишнього середовища Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України професор Сергій Лупенко, який активно співпрацює з зарубіжними науковими та освітніми установами, з задоволенням провів доповідь на тему «Theory of cyclic random functions and rhythm adaptive technologies for processing cyclic stochastic signals» українською мовою, чого не робив уже багато років.

Конференція продовжилась наступного дня 15 листопада. Були заслухані цікаві доповіді доктора технічних наук Стефанишина Дмитра та Корбутяка Василя «Використання даних дистанційного зондування для оцінки стану поверхневих вод території нижньої течії Дніпра». Віддалений контроль має особливу цінність для відстеження змін якості води у важкодоступних районах. Подібна ситуація на даний час складається для нижньої течії Дніпра. Внаслідок збройної агресії з боку РФ стік хімічних елементів, режим якості води зазнає значних трансформацій. Отримані в ході дослідження результати дозволили виконати комплексну якісну оцінку стану поверхневих вод території нижньої течії Дніпра. Гарні доповіді були зроблені аспірантами інституту, в яких вони розкрили тематику своїх дисертаційних досліджень.

В кінці конференції директор інституту Олександр Трофимчук підбив підсумки конференції. Було зазначено про високу якість доповідей, багато з яких викликали жваві дискусії. Ще раз було зазначено, що кращі доповіді будуть рекомендовані до друку в збірнику наукових праць «Екологічна безпека та природокористування», який включений до списку наукових фахових видань України, а також у збірнику «Information and communication technologies and sustainable development» видавництва Springer, який буде проіндексований у наукометричній базі Scopus.

Олександр Миколайович побажав усім учасникам успіхів у науковій праці, висловив надію про зустріч в наступному році.

На цьому конференція завершила свою роботу.

 

Tags: