У період з 1 по 10 липня 2023 року науковці Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України (ІТГІП НАН України), прийняли участь у XXIII International Scientific GeoConference on Earth & Planetary Sciences SGEM 2023, що відбулась у м. Албена, Болгарія. Було представлено дослідження на тему: «Виявлення ділянок порушення ґрунту внаслідок військових дій в Україні методами дистанційного зондування». Представлене в доповіді дослідження було проведено у період з лютого 2022 року по лютий 2023 року науковцями ІТГІП НАН України, авторами публікації є: директор ІТГІП НАН України, член-кореспондент НАН України, професор Трофимчук Олександр Миколайович; учений секретар ІТГІП НАН України, кандидат технічних наук, старший науковий співробітник Клименко Вікторія Ігорівна; старші наукові співробітники відділу досліджень навколишнього середовища ІТГІП НАН України Вишняков В’ячеслав Юрійович, кандидат технічних наук, Шевякіна Наталя Анатоліївна, кандидат технічних наук, Загородня Сніжана Анатоліївна, кандидат технічних наук.
Конференція проходила 7 повних академічних днів і включала нетворкінг з усними і плакатними сесіями, семінари, дискусії. На конференції було представлено наукові роботи міжнародних вчених і дослідників з усього світу, 199 усних доповідей та 90 постерних доповідей. Тематика конференції включала 6 основних наукових секцій:
- Наука і технології в геології, розвідці та гірничій справі;
- Інформатика, геоінформатика та дистанційне зондування;
- Водні ресурси. Лісові, морські та екосистеми океану;
- Енергетика та чисті технології;
- Екологія, економіка, освіта та законодавство;
- Нано, біо, зелені та космічні технології для сталого майбутнього.
В конференції взяли участь делегати з 41 країни, а саме: України, Албанії, Алжиру, Австрії, Болгарії, Хорватії, Чехії, Естонії, Ефіопії, Фінляндії, Франції, Північної Македонії, Грузії, Німеччини, Гани, Греції, Ірану, Італії, Йорданії, Казахстану, Кенії, Косово, Кувейту, Латвії, Лівії, Молдови, Мозамбіку, Нігерія, Норвегія, Перу, Філіппіни, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Швеція, Швейцарія, Тайвань, Туреччина, США.
Матеріали SGEM конференції індексуються у таких наукових базах даних, як Web of Science, Scopus, EBSCO, ProQuest тощо.
Науковий комітет сектору наук про Землю та планети (Earth & Planetary Sciences (EPS)) Міжнародної мультидисциплінарної наукової геоконференції SGEM складається із 28 членів, що є одними з найвидатніших науковців у відповідних галузях. Всі члени Комітету є викладачами та запрошеними професорами з університетів по всьому світу.
Директор ІТГІП НАН України, член-кореспондент НАН України, професор Трофимчук Олександр Миколайович є Членом Наукового комітету сектору наук про Землю та планети (Earth & Planetary Sciences (EPS)) з 2020 року, та є єдиним представником української наукової спільноти в галузі наук про Землю та планети.
Науковці ІТГІП НАН України представляють результати своїх досліджень щодо охорони навколишнього середовища, приймаючи участь у Міжнародній мультидисциплінарній науковій геоконференції SGEM з 2019 року по теперішний час щорічно два рази на рік.
У 2022 році науковці ІТГІП НАН України представили результати досліджень щодо аналізу впливу на довкілля повномасштабного вторгнення росії на територію України, та прийняли участь онлайн на «International Scientific GeoConference on Earth & Planetary Sciences SGEM» в Албені, Болгарія, та у Відні, Австрія на «SGEM Extended Sessions Vienna Green “Green Science for Green Life”».
Представлені результати дослідження дозволяють проводити постійний моніторинг впливу воєнних злочинів; фіксувати вплив на довкілля; оцінювати шкоду, яку завдала і продовжує завдавати російська армія внаслідок повномасштабної війни на території України. А в майбутньому ці дані будуть необхідні для рекреаційної та пов’язаної з нею додаткової діяльності зі збереження довкілля.
Від початку широкомасштабного російського вторгнення (24 лютого 2022 року) в Україну завдаються авіаудари по інфраструктурних та промислових об’єктах, таких як нафтопереробні заводи, склади аміачної селітри, заводи будівельних матеріалів, фенольні та коксохімічні заводи тощо, що призводить до масштабних пожеж та отруєння повітря високонебезпечними речовинами. З 24 лютого російські війська застосовують касетні та фосфорні боєприпаси, заборонені міжнародними конвенціями. Ракетами були обстріляні міста і села. Крім того, росія веде війну на заповідних територіях міжнародного та європейського значення, знищуючи при цьому місця проживання рідкісних та ендемічних видів. Війна, розв’язана росією, становить небезпеку для природного середовища всієї України. Вогонь вбиває тварин, корисних комах і бактерій, знищує чорноземи. Мільйони тонн вуглекислого газу та інших шкідливих газів від пожеж погіршують повітря, яким ми дихаємо. Але особливу загрозу становлять природно-заповідні території. Це території з особливим режимом, де охороняються та відтворюються місцева флора і фауна, а також червонокнижні види. Військові дії на території цих комплексів мають незворотній вплив на подальший розвиток природних комплексів регіону. З початку війни було окуповано 17 національних парків, три природні заповідники та три біосферні заповідники. За даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, близько 900 природоохоронних територій наразі окуповані або на їх території відбуваються бойові дії. Зараз території поступово звільняються, інші все ще перебувають під окупацією. Там практично неможливо здійснювати природоохоронну діяльність ні державним органам, ні громадським організаціям.
На основі отриманих науковцями ІТГІП НАН України результатів дослідження доведено ефективність застосування методів дистанційного зондування Землі для моніторингових досліджень виявлення температурних аномалій, обсягів пожеж, їх розповсюдження для оцінки стану довкілля на постраждалих територіях. Дані про локалізацію пожеж отримано за допомогою сервісу FIRMS. Автори визначили температурні аномалії, осередки та пожежі для всієї території України. А також побудовано тематичну карту температурної активності в розрізі територіальних громад України. За результатами дослідження визначено найбільш постраждалі регіони.
Особливу увагу приділено дослідженню природно-заповідних комплексів з урахуванням цінності заповідної території. Таким чином, було визначено об’єкти природно-заповідного фонду, які наразі перебувають під постійним впливом. Проблеми існують на багатьох територіях природно-заповідного фонду, зокрема, національних природних парків “Азово-Сиваський”, “Джарилгацький”, Чорноморського біосферного заповідника, Мезинського національного природного парку, природного заповідника “Єланецький степ” тощо. Одним із прикладів постраждалого об’єкта природно-заповідного фонду є ландшафтний заказник місцевого значення “Соснові насадження”, Донецька область, Україна.
Було досліджено територію одного з постраждалих заповідних регіонів України, території та акваторії Чорноморського біосферного заповідника. В результаті дослідження були виявлені точки температурної активності на території Кінбурнського півострова та поблизу Чорноморського біосферного заповідника протягом лютого, березня, квітня, травня та червня 2022 року. Зокрема, в межах заповідної зони на території Солоноозерного відділення Чорноморського біосферного заповідника в період з 05 травня 2022 року по 09 травня 2022 року було виявлено загалом 103 температурні аномалії. Було встановлено координати температурних аномалій та отримано космічний знімок Sentinel-2 від 09 травня 2022 року та космічний знімок Landsat 8-9 L2 від 05 травня 2022 року. Внаслідок пожежі, що сталася 5-9 травня 2022 року, на території Солоноозерного відділення Чорноморського біосферного заповідника вигоріло 12 км2 рідкісної степової рослинності. Загалом було втрачено близько 35 км2 лісу в транскордонній зоні заповідника. Побудовано відповідні тематичні карти.
За результатами участі у Міжнародній мультидисциплінарній науковій геоконференції SGEM у 2022 році опубліковано наступні тези доповідей:
- Oleksandr Trofymchuk, Vyacheslav Vishnyakov, Natalia Sheviakina, Viktoriia Klymenko, Olha Tomchenko (2022) Detection of thermal anomalies as a result of military actions in Ukraine by remote sensing methods. International Multidisciplinary Scientific GeoConference – SGEM, 2022, 22(2.1), pp. 303–313. DOI:5593/sgem2022/2.1/s10.35
- Oleksandr Trofymchuk, Vyacheslav Vishnyakov, Natalia Sheviakina, Viktoriia Klymenko, Serhii Slastin (2022) Monitoring of fires and assessment of changes in the state of nature-protected territories of Ukraine as a result of military operations. International Multidisciplinary Scientific GeoConference – SGEM, 2022 (2), pp. 369 – 377. DOI 10.5593/sgem2022V/3.2/s14.43
Представлена на XXIII International Scientific GeoConference on Earth & Planetary Sciences SGEM 2023, що відбулась 1 – 10 липня 2023р., публікація є продовженням дослідження розпочатого у 2022 році щодо оцінки пливу війни на природно-заповідні території. Дослідження зосередженні на визначені стану території Чорноморського біосферного заповідника в період з литого 2022 року по лютий 2023 року. В результаті за цей час було виявлено загалом 1865 температурних аномалії (рис. 1.). Було проведено оцінку екологічного стану території Чорноморського біосферного заповідника станом на 13.03.2023 року (рис. 2.). В результаті виявлено 21 839 970 м кв. порушеної поверхні ґрунту. Це порушення поверхневого шару ґрунту вирвами, чисельними фортифікаційними спорудами (траншеї, окопи, бліндажи), руйнування будівель, згарища, колії, утворені внаслідок активного руху військової техніки.
Науковий колектив продовжує дослідження, заплановано прийняти участь у «SGEM Extended Sessions Vienna Green “Green Science for Green Life”», що відбудеться 29 листопада – 1 грудня 2023 року, м. Відень, Австрія.
Наступна XIV Міжнародна міждисциплінарна наукова конференція SGEM 2024 відбудеться в період 29 червня 2024 року по 08 липня 2024, м. Албена, Болгарія.Ме
Огляд підготувала Шявякіна Н.А.
Tags: SGEM 2023, Вишняков В’ячеслав, Загородня Сніжана, Клименко Вікторія, Олександр Трофимчук, Шевякіна Наталя